неділя, 28 квітня 2013 р.

Милують око квітники

Продовжуємо тему про квітники. Квітник – це з дитинства знайоме слово, яке у кожного з нас асоціюється із квітами, весною – періодом роботи на присадибній ділянці, літом – періодом цвітіння квітів та яскравістю кольорів. Нема такої хатини, де б не було хоч маленького, але квітучого квітника. Вони виступають основним акцентом в колоритному оформленні об’єктів ландшафтної архітектури. Розташування квітників та їхня форма повинна підпорядковуватися єдиному композиційному та художньому задумові в озелененні присадибної території, узгоджуватись із стилем, формою та призначенням будівель, споруд, водойм, композиціями деревно-чагарникової рослинності, елементами благоустрою (доріжки, ліхтарі, смітники). Квітники можна створювати з одно-, дво- і багаторічних рослин, тих, що зимують, і не зимуючих у ґрунті, з рослин та оранжерейних культур.


Прості види квітників (клумби, рабатки, бордюри, групи, солітери, угруповання) – це елементарні композиції з квітів, які можна часто зустріти у нас в садах на присадибних ділянках.

Значно складнішими (партер, моносад, сад неперервного цвітіння, модульний сад, квіткові галявини) є комплексні садово-паркові композиції, що включають до свого складу одну чи більше елементарних одиниць.

Класифікують квітники за такими ознаками:

існування – односезонні, багатосезонні, змінні (на одному й тому ж квітнику кілька різних композицій, що змінюються протягом одного вегетаційного періоду);

- за періодом цвітіння – весняні, літні й осінні;

у весняних квітниках переважно висаджують цибульні (гіацинти, нарциси, тюльпани, крокуси), дворічники (фіалка, стокротки, незабудки) й багаторічники (примули, конвалія, первоцвіт, білоцвіт, зубниця, печіночниця звичайна);

у літніх – однорічники (агератум, бегонія вічноквітуча, лобелія, петунія, пеларгонія, вербена, чорнобривці, шавлія) й багаторічники (лілійник, лілія карликова, герань червона, мелісао),

в осінніх – айстру, жоржини, хризантеми, колістефус;

за формою й розташуванням – бордюри, класичні клумби, підняті клумби, клумби-рокарії, рабатки, переносні квітники, підвісні квітники, угруповання, солітери, міксбордери, групитощо;

- за розташуванням рослин у вертикальній площині – однорівневі, багаторівневі;

- за типом комбінування рослин – арабески, килимові, пейзажні.




неділя, 14 квітня 2013 р.

Створюємо квітник


Багатолітні квіткові рослини, що вирощені у контейнерах, можна висаджувати з весни до глибокої осені. Якщо земляна грудка у горщику вся обплутана корінцями, а сама рослина міцно сидить у землі, то рослина не постраждає під час пересаджування у відкритий ґрунт і легко приживеться.


Весняний асортимент продукції, яку пропонують квіткові магазини, особливо різноманітний. Якщо рослини першого ж літа зацвітуть, то це означатиме, що вони добре прижилися на новому місці.
Створити квітник із трав’янистих багатолітників буде нескладно, якщо все робити послідовно й за правилами.

Готуємо ґрунт
Щоб обладнати квітник, наприклад, на місці газону, потрібно зняти дерн, перекопати ділянку на глибину штика лопати. Перед тим розсипати на поверхні перегній, компост чи просто родючу садову землю. Ґрунт розрівняти граблями, вибрати бур’яни.

Садіння
Розкласти підготовлені рослини по всій площі квітника, щоб переконатися у тому, що вони розподілені правильно й що відстань між ними достатня. Перед тим як посадити, земляну грудку разом із корінцями опустити у воду так, щоб грудка землі з корінням повністю знаходилась під водою й повністю просочилась. Після садіння землю навколо ущільнюють. Від бур’янів захистить мульчування чи періодичне спушування ґрунту.


Викопати за допомогою совка заглиблення потрібного розміру (для вільного розміщення коріння). Кинути у лунку трішки перегною чи компосту й столову ложку мінерального добрива (наприклад, нітрофоски) й ретельно перемішати із землею. Опустити у заглиблення підготовлену рослину, не заглиблюючи її надто, пустоту навколо корінців засипати землею.




Подальший догляд
Після того, як посадять рослину, руками ущільнюють ґрунт навколо неї (навколо великих рослин можна ногою). Подальше мульчування ґрунту навколо маленьких кущиків компостом чи дрібним гравієм гальмуватиме появу бур’янів.